Stamboll

Stamboll

price from

Stamboll i ka të gjitha: mbi 2500 vjet histori, kulturë dhe tradita, monumente mahnitëse, jete e gjallë e nates si dhe pikëpamje të cilat te lene pa frymë.

 

Ky metropol transkontinental është një rezultat i shkrirjes kulturore që nuk mund ta humbisni. Duke filluar diten me nje caj dhe simite e deri ne oret e mbremjes me nje cocktail ne dore buze Bosforit ne lokal ‘Reina’, Stambolli eshte qyteti I cili nuk perfshihet ne monotoni asnjehere. Kaloni kohen ne rrugicat me te famshme ‘Kadikoy’, ‘Taksim’, ‘Balat’ e shikoni vecorite e nje qyteti jo vetem te famshem per xhamite e shumta, por dhe per artit grafik te rruges qe shkrihet me se miri me kulturen vendase. Provoni bakllavan-e me te shijshme ne ‘Hafiz Mustafa’, e per ata qe jane adhurues te mishit ‘Nusret’ ndodhet ne rrugen ‘Besiktas’.

 

Stamboll – Qyteti i katër perandorive

Stambolli ka qenë kryeqyteti i katër perandorive: Perandoria Romake, Perandoria Bizantine, Perandoria Latine, Perandoria Bizantine dhe Perandoria Osmane. Historia e Stambollit është shumë e pasur dhe mbetjet e secilës prej këtyre perandorive ende mund të dëshmohen.

 

Ushqim i mahnitshëm

Nga ushqimi i rrugës deri te reinterpretimi më i larte i kuzhinës turke, ju mund të hani në mënyrë të saktë në të gjithë vendin në këtë qytet.

 

Galeritë e artit dhe muzetë

Stambolli ka disa nga galeritë dhe muzeumet më të rëndësishme të Turqisë, të cilat jane ekspozita nga artistë të mirënjohur vendas dhe ndërkombëtarë. Gjeni kohë për dy muzeumet më të njohur të Stambollit, të cilat kanë ekspozuar punën e disa prej artistëve më të rëndësishëm në botë: Muzeu Sakıp Sabancı dhe Muzeu Pera.

Mbetjet e Perandorisë Bizantine

Përveç arkitekturës perandorake osmane në mbarë Stambollin, do të gjeni gjithashtu mbetjet e shquara të Perandorisë Bizantine. Nga Kisha Chora në Hagia Sophia, e kaluara bizantine e Stambollit është gjithmonë e dukshme në çdo hap.

 

Pamje të Bosforit

Ne nuk mund të flasim për Stambollin pa përmendur Bosforin, ngushticën e famshme që e ndan Evropën nga Azia. Një udhëtim në Bosfor për të përjetuar me të vërtetë nje experience ndryshe, si dhe pamje të mahnitshme të qytetit. Gjithashtu mund te rezervoni një tavolinë në një nga restorantet me ushqimin me te mire te detit qe ndodhen ne breg.

 

Banja më e mirë turke

Përvoja hamam është një nivel i lartë në Stamboll dhe vende si ‘Hramrem Sultan Hamamı’ dhe ‘Kılıç Ali Paşa Hamamı’ ofrojnë banjen turke me një prekje luksoze.

 

Shopping

Nga dyqanet e dizenjuesve ndërkombëtare e deri në Pazarin e Madh, një nga pazaret më të mëdha të mbuluara në botë, Stambolli ka shumë mundësi pazaresh për çdo buxhet. Natyrisht që pazaret e ushqimit janë gjithashtu në listë kur jeni në Stamboll duke përfshirë tregjet shumëngjyrëshe të lagjeve që shesin çdo gjë, nga peshqit e freskët deri në perimet e turshite.