Rome fundjave – 299 Eur

roma-1

Nje fundjave ne Rome!

Dita e pare:
Nisja nga Tirana me avion ora 05.45 . Mberritja ne Rome ora 07.10 .Transferta dhe akomodimi ne hotel. Fillimi i nje dite te plote me vizita tek COLOSSEO -FORO ROMANO-CAMPIDOGLIO -PIAZZA VENEZIA , FONTANA DI TREVI , PANTHEON , PIAZZA NAVONA.Koloseu , emri i vertete i te cilit eshte Anfiteatro Flavio , u ndertua nga 2 Perandoret te familjes Flavia, Vespasiano e filloi ne vitin 72 para Krishtit dhe i biri Tito e perfundon ne vitin 80 para Krishtit.Ne te njejtin shesh mund te admironi Harkun e Kostantinit te shek. IV para krishtit dhe Harkun e Titos ne shek I para Krishtit. Vazhdon  shetitjen ne kembe ne brendesi te Forumit Romak , zona arkeologjike me e madhe ne bote ne zemer te Romes.Duke arritur ne Campidoglio, do te shijojme pamje te sheshit ne forme trapezoidale te projektuar nga Michelangelo Buonarroti. Duke zbritur drejt Piazza Venezia do te shohim Monumentin me te madh te Europes Vittoriano.Fontana di Trevi e bere e famshme nga filmi “La Dolce Vita” e Federiko Felini . Ndertimi i ketij sheshi ka filluar ne 1732 nga Nicola Salvi dhe u inaguruane 1762. Vazhdojme turin tone me Palazzo Chigi ,
qendra e politikes italiane ne Piazza Colonna , ku gjendet dhe Kolona e Perandorit Marco Aurelio . Vizitojme Pantheon, i ndertuar nga Perandori Adriano ne shek.II para Krishtit , e vecante per kupolen e hapur me e madhja ne bote. Turi perfundon ne Piazza Navona dhe Fontana e 4 lumenjve, kryeveper e Bernini, babai i stilit Italian Barok. Hyrjet ne Colosseo, Forumi Roman dhe Palatino Hill jane ekstra 12€. Pasdite e lire per shetitje .

Dita e dyte:
Mengjesi ne hotel. (Program ekstra) MUSEI VATICANI – CAPPELLA SISTINA – STANZE DI RAFFAELLO- BASILICA DI SAN PIETRO Asnje udhetim ne Rome nuk eshte i plotesuar nese nuk vizitohet Basilica e San Pietro.Basilica di San Pietro me nje siperfaqe prej 15,000m2 eshte bazilika me e madhe ne Bote. Ketu kemi mundesi te admirojme vepren Meshira e Mikeloanxhelos , mozaiket vepra te artisteve te medhenj , tenden e bronzte te Gian Lorenzo Bernini. Vazhdojme me vizite te Cripta Vaticana , varrin e San Pietro dhe shume Papeve,ndermjet te cileve dhe Giovani Paolo II. Kompleksi i muzeumeve te Vatikanit eshte nje trashegimi unike e njerezimit. Guida parashikon vizita te galerive te ndryshme te pasura me vepra te shekujve te shkuar.Me pas vazhdohet me afreskun e famshem te Rafaelos Shkolla e Athines veper e viteve 1509-1510. Perfundojme viziten ne Cappella Sistina me afresket hyjnore , veper e mrekullueshme e Michelangelo Buonarroti.Vizita zgjat rreth 3ore.(hyrjet tek muzeumet e Vaticanit dhe Basilica e San Pietros eshte me pagese 40€)

Dita e trete:
Mengjesi ne hotel. Dite e lire per vizita ose shetitje. Ora 22.00 kthimi ne Tirane

Perfshihet :
– Udhetimi me avion
– 2nete akomodim ne Rome hotel 3*+ ose 4*
– Mengjesi
– Siguracioni i jetes ne udhetim
– Guida ne program parashikohet me autobuz turistik te qytetit ( bileta e vlefshme 48ore  20€)
* Rekomandohet rezervimi ne avance per te perfituar oferten e parashikuar me siper.

 

*Agjensia merr persiper te respektoje gjate realizimit te programit VENDIM Nr.65, datë 21.1.2009  PËR KONTRATAT E PAKETAVE TË UDHËTIMIT